19 Nisan 2024 Cuma
Negatifi Hayatınızdan Çıkarın

Negatifi Hayatınızdan Çıkarın

Hüseyin DÜŞ
Hüseyin DÜŞ


Olumsuz düşünceleri, olumsuz kitapları, olumsuz şarkıları, negatif insanları, negatif hikayeleri hayatınızdan çıkarırsanız yavaş yavaş beyninizdeki o kuvvetli bir bağ haline gelen olumsuz düşünme bağlantıları zayıflayacaktır. Beyninizde Olumlu Düşünme ile İlgili Bağlantıları Güçlendirin. Sürekli iyimser olun. Bir şeyi güçlendirmek için örnek verecek olursak bir kası bile güçlendirmek için düzenli bir şekilde 3- 5 ay egzersiz yapmanız gerekir. Kasın ihtiyacı ağırlık kaldırmaktır. Beyindeki olumlu düşünme kasını da güçlendirmek için sürekli şekilde düşünce egzersizi yapmak gerekir. Beyinin ihtiyacı da olumlu düşünmedir.

Olumlu Düşünme Egzersizleri Sizlere bazı olumlu düşünme egzersizleri önereceğiz. Bu olumlu düşünme egzersizlerinin etkisi bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bazı olumlu düşünme egzersizleri şunlardır; Şükretme Listesi Hazırlayın.

Harvard üniversitesinde yapılan bir araştırmada olumsuz düşünmeye meyilli kişilerde bir grup oluşturulmuş. Bu gruba 3 haftalık bir ödev veriliyor. Bir not defteri tutmaları isteniyor ve 3 hafta boyunca her gün her gün o güne dair gün içinde minnettar olduğu, şükrettiği 3 tane şey yazmaları isteniyor. İşin zor tarafı ise her gün yazacakları şeylerin farklı şeyler olması gerektiğidir. Bu egzersizle aklımıza Dostoyevski’nin şu güzel sözü geliyor; “ İnsanoğlu hayatta hep başına gelen felaketleri saymaya alışkındır, oysa başına gelen iyi şeyleri de saysa yaşamın ona yeterince güzellik sunduğunu görecektir. “ Bu egzersizi uygulayınca beyninizin olumlu düşünmeye meyil edeceğini göreceksiniz. Sağlıklı Pollyannacılık: Bizler genellikle çok iyimser düşünen kişileri biraz küçümseriz hatta Pollyanna mısın? deriz. Halbuki yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir Pollyannacılık, ruh sağlığımızı ciddi manada olumlu etkiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre depresyon hastalarından başlarına gelen kötü olayların iyi yönlerini bulmaları isteniyor. Hastalar bu egzersizi düzenli bir şekilde yaptıktan bir süre sonra, egzersizi uygulamayan grup ile karşılaştırma yapıldığında bu egzersizi yapan hastaların çok daha hızlı iyileştiği görülmüştür. Kısaca sizler de başınıza gelen her kötü olayda işin iyi tarafını görmeye çalışın. Allah (c.c) Kuran-ı Kerimde tam da bizim bahsettiğimiz bu egzersizi doğrulayacak şekilde ayetler göndermiştir.

Olumlu Düşünme Yolları ve Teknikleri Nelerdir? İnsanlar hayatı boyunca her zaman hayata karşı pozitif düşünce içinde olamayabiliyor. Çünkü bu hayatta canımızı sıkan, bizleri üzen, ağlatan acılar karşımıza çıkabiliyor. Bu olumsuz durumları da kabullenmek gerekiyor. Fakat olumsuz durumlar yaşadığımız zaman da olumlu hissedebilmeyi bilmemiz gerekiyor. Hayatımızda devamlı bizi mutlu eden ve mutsuz eden olaylar var. Burada önemli olan bizim bu olayları nasıl görmek istediğimiz ve yorumladığımız önemlidir.

Size sürekli dertlerini anlatarak, sürekli bir karamsarlık ruh halinde olup sizin de bir süre sonra mutsuzluğa kapılmanızı sağlayan kişilerden kurtulun. Olumsuz bakış açısına sahip karamsar kişilerden uzak durun. Kendinizi kendi karamsar ve olumsuz düşüncelerinizden koruyun. “ Ben şanssız bir insanım “ “ Bütün kötü olaylar benim başıma gelir “ gibi genelleme yapıcı düşünceleri bırakın. Dünyayı ve insanları çok ciddiye almayı bırakın. Kaygılı ve kötümser düşünmeyi bırakın. Düzenli egzersizler yapın. En ufak bir şeyi bile büyütmeyi bırakın. İçinizde Hiçbir şeyi tutmayın. Yeni bir kursa gidin. Yeni bir şeye başlayın ya da yapın. Hayata sürekli olumlu bakan kişileri bulun. Bu kişinin neler yaşadığına bakın. “Aslında benim hayatımda mutlu olduğum şeyler de var … “ cümlesinin devamını getirin. Sosyal medyada görüp te başkalarında olan bir şey ile kendinizde olmayan bir şeyi karşılaştırmayın. Neden onda var ben de olmuyor vs. Eğer yapamıyorsanız sosyal medyanızı kapatın. Kendi mutluluklarınız farkına varın. Şükür listesi oluşturun. Her gün aslında hayatta şükretmeniz gereken neler varmış bir deftere yazın. Şikayet etme alışkanlığını bırakın. Hayatınızdan olumsuz kelimeleri ve olumsuz cümleleri kullanmayı çıkarın.

Olumlu Düşünmenin Faydaları Neler? Yarı dolu bir bardağı yarısı boş olarak gördüğümüzde soruna odaklanmış oluruz ve geri kalan kısmını doldurmak gerekiyorsa da nasıl doldurmamız gerektiği ile ilgili çözüm bulmak gerekiyor ve daha zor zaman geçiriyoruz. Bardağın dolu tarafına bakıyorsak olumlu düşünüyoruz demektir.

Sağlıklı Yaşam Koçu ve Bioenerjist Hüseyin DüşYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar