17 Temmuz 2024 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

OEDAŞ, iş güvenliğini eğitim ve teknoloji ile destekliyor

İlk altı ayda 8 bin 163 saat eğitim verildi

Elektrik dağıtım şirketi OEDAŞ,ortamında sağlık, güvenlik ve konforu sağlamak için yasal zorunlulukların ötesine geçerek kendi belirlediği yüksek standartları uyguluyor. Yılın ilk yarısında çalışanlarına farklı konularda toplam 8 bin 163 saat eğitim verdiklerini söyleyen OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “Yaklaşık 50 bin kilometrekarelik çok geniş bir alanda, günün her saatinde hizmet veren bir şirket olaraksağlığı ve güvenliğine yönelik riskleri bertaraf etmek için hem eğitimler veriyor hem de SCADA, Görüntülü Teyit Sistemi, QDMS gibi teknolojilerden yararlanıyoruz.” dedi.

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta elektrik dağıtım hizmeti veren Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuata uygun birortamının ötesine geçerek çalışanlarının sağlığı, güvenliği ve konforu için yüksek standartlar geliştiriyor. Faaliyet gösterdiklerikolu gereği alçak ve yüksek gerilim enerji nakil hatları ile yol kenarı, engebeli araziler gibi riskli alanlarda çalışmalar yürüten şirket,sağlığı ve güvenliği (İSG) kapsamında bir yandan eğitimler verirken diğer yandan da teknolojiden yararlanıyor.

Muzaffer Yalçın: “İş sağlığı ve güvenliği şirket kültürümüzün bir parçası”

OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, İSG çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çalışanları, yüklenicileri ve tedarikçileri için güvenli ve sağlıklı birortamı oluşturmaya odaklandıklarını söyleyen Yalçın, “Beş ilimizi kapsayan yaklaşık 50 bin kilometrekarelik çok geniş bir coğrafyada, günün her saatinde hizmet veren bir şirket olarak şirketimizinsağlığı ve güvenliği performansını sürekli iyileştirilmek ve bunu şirket kültürümüzün bir parçası haline getirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda mevzuatta belirtilen süre ve konu başlıklarından daha fazla eğitim veriyoruz. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1.300 çalışanımız farklı konularda toplam 42 bin 824 saat eğitim aldı. Bu yılın ilk yarısında verdiğimiz eğitimler de 8 bin 163 saate ulaştı. Temel İSG eğitimlerinin yanı sıra yüksekte çalışma eğitimi, mesleki teknik eğitimler (alçak gerilim ve yüksek gerilim manevra, dağıtım, güç, akım ve gerilim trafolarında güvenli çalışma, enerji kontrolü ve etiketleme kilitleme, ayırıcılar ve kesicilerde çalışmalar), elektrik kuvvetli akım tesislerinde çalışabilmeyi sağlayan EKAT eğitimi ile çevre bilinci ve sürdürülebilirlik konularına odaklandık. Bu çalışmalarımız neticesinde 2023 yılı için kayıp günlükazaları sayısı dikkate alındığında bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 iyileşme sağladık.” dedi.

“Arıza kontrolü ve denetimleri uzaktan gerçekleştiriyoruz”

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında teknolojiden yararlandıklarını da belirten Yalçın şöyle devam etti; “SCADA sistemi ile arızalara uzaktan müdahale ederken Görüntülü Teyit Sistemi ile desağlığı ve güvenliği alanındaki tüm saha denetimlerimizi canlı ve uzaktan gerçekleştiriyoruz. Bunların yanında risk değerlendirmesi ve denetim planı için QDMS gibi dijital çözümlerden yararlanıyoruz. Hedefimiz kayıp günlükazalarını sıfırlayıp bunu korumak. Bu doğrultuda eğitimlerimize ve teknolojik yatırımlarımıza kesintisiz devam edeceğiz.”

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar