19 Nisan 2024 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Kalp krizi vakalarında AB birincisiyiz”

“Kalp krizi vakalarında AB birincisiyiz”
  • 10 Şubat 2024 Cumartesi
  • 4342 kez okundu

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen:​ “Kalp krizi vakalarında AB birincisiyiz”

Uluslararası ve ulusal istatistikler, her 5 insandan birinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor. Ama bundan daha önemlisi son yayınlardaki epidemiyolojik çalışmalara göre, artık günümüzün kardiyoloji pratiğinde 20 ila 40 yaş arasındaki genç insanların da kalp krizini sıklıkla geçirmesi. Bu konu Altınbaş Üniversitesi’nde düzenlenen “Kovid 19 Sonrası Kalp Sağlığında Gençleri Neler Bekliyor?” konulu sağlık söyleşinde ele alındı. Prof. Dr. Ali Metin Esen’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide, Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Esen, kalp krizi artış yüzdesinin Türkiye’de çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Genç kalp krizi vakalarında AB ülkeleri arasında Türkiye’nin birinci olduğunu hatırlatarak, “Ülkemize has 3 önemli risk söz konusu. Yüksek oranda sigara içilmesi, özellikle gençlerin çok tüketmesi, yüksek kolesterol ve hareketsizlik. Esas olarak vücuda alınan 1 gr kalorinin bile aynı oranda yakılması gerekiyor. Biz vatandaşlarımıza sağlıklı beslen, Akdeniz Diyeti ile beslen ve hareket geç diyoruz. Günlük 5000 adım atmalarını yapamıyorlarsa 3 günde en az 7500 adımı tamamlamalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Elektronik sigaraya dikkat!

Prof. Dr. Özlem Esen, kalp sağlığı açısından özellikle gençler arasında hızla yayılan elektronik sigara ürün grubunun büyük risk içerdiğine değindi. Prof. Dr. Esen bu alışkanlığın günümüzde 15’li yaşlarda başladığını belirtti. Bugüne kadar sigarayı bırakmak için önerilen bu ürünlerin aksine madde ve ilaç kullanımına zemin hazırladığını kaydetti. FDA (Amerika gıda ve ilaç dairesi) hiçbir elektronik sigara ürününün sigara bırakma için lisanlı olmadığını hatırlattı. İngiltere’de ise yakın zamanda bu nedenlerle ‘vape’ adı verilen tek kullanımlık elektronik sigara türü yasaklandı. Gencecik bir beyin daha bu yaşta nikotinle tanışıyor. Sigaraya ve başka bağımlılıklara geçiş daha hızlı ve kolay oluyor”  değerlendirmelerini yaptı.

“Kovid geçirdiniz mi?” Kalp krizi vakalarında artık sorulan soru bu…

Kovid 19 pandemisinin hayatımıza girmesinin üzerinden ise 4 yıl geçti. Yapılan birçok araştırma Kovid geçirmiş olmanın kalp krizinde çok etkili olduğunu ortaya koyuyor. Prof. Dr. Özlem Esen konuşmasında ister ağır ister hafif geçirilsin özellikle Omicron varyantının 25-45 arası yaş grubu kalp krizi vakalarında hızlı bir artışa sebebiyet verdiğini belirtti. Virüs parçacıklarının damar duvarlarında patolojik sorunlara neden olduğunun altını çizerek, “Bu durumun Kovid 19’un geçirilmesini takip eden günlerde oluştuğu tespit edildi. Damar hastalığına sebebiyet vermesi nedeniyle artık hastalara “Kovid geçirdiniz mi?” diye sorarak tedaviye başlıyoruz” dedi.

“Kalp hastalığı pandemisi görülecek.”

Prof. Dr Özlem Esen’e göre Kovid bir kez geçirmiş olmak kalp damar hastalığı riskini 1.6 kat artırıyor. Tekrarlayan enfeksiyonların riski daha da artırdığı gözlenmiş (2 kez enfeksiyon  ile risk 3 kat olurken 3 kez enfeksiyon geçiren kişide 4.8 kat oluyor)  Klinik incelemelerde aşı olmayan ama Kovid 19 geçirenlerde kalp hastalıklarının oluştuğu görülüyor. Prof. Dr. Esen, “Virüsün kendisinden kaynaklanan kalp damar sorunlarıyla karşı karşıyayız. Zannedildiğinin aksine aşı kaynaklı değil. Gelecek 10 yılda ne olacak tam olarak bilememekle birlikte bir kalp hastalığı pandemisi görüleceğini öngörüyoruz.” dedi.

“Aşı, kalp hastalıkları riskini de azaltıyor”

Kovid aşısıyla ilgili soruları da yanıtlayan Prof. Dr. Esen, aşının sadece Kovid 19’a yakalanma riskini değil aynı zamanda kalp damar hastalıkları riskini de azalttığını söyledi. Aşının ilk 48 saatinde fiziki aktivite yapıldığında, geçici sorunlar oluşabildiğini ancak yaşamsal riski taşımadığının altını çizdi. “Aşı, kalp kasında ve zarında geçici bir reaksiyona sebep olabiliyor. Ama virüsün kendisinin verdiği zararla karşılaştırıldığında aşı, insan hayati açısından büyük sorunlara yol açmıyor” dedi.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar