18 Haziran 2024 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dünya Çevre Günü nedeniyle tören düzenlendi

Dünya Çevre Günü nedeniyle tören düzenlendi
  • 6 Haziran 2024 Perşembe
  • 7199 kez okundu

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ SEBEBİYLE VALİLİK MEYDANINDA ÇELENK KOYMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Çevre Haftası etkinliklerimiz kapsamında 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle, 05.06.2024 tarihinde  saat  09:30’da Valilik Meydanı’nda tören düzenlenmiştir. Törende  İl Müdürümüz Hikmet ÇELİK tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk konulmuştur.

İl Müdürü Hikmet ÇELİK konuşmalarında:

“Birleşmiş Milletler tarafından, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmek, daha sağlıklı bir çevre, daha temiz bir dünya için gösterilen çabaları yoğunlaştırmak amacıyla tüm Dünya’da her yıl “Dünya Çevre Günü” olarak kutladığımız 5 Haziran tarihini içine alan hafta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından "Türkiye Çevre Haftası" olarak ilan edilmiş olup, bu yıl Bakanlık olarak Türkiye Çevre Haftasını “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla kutlamaktayız.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü olarak şehrimizde, çevrenin korunması ve çevre kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Bakanlığımızın stratejileri doğrultusunda etkin politikalar izlemekteyiz. İlimizde büyük çoğunluğu Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde olmak üzere binden fazla sanayi tesisi bulunmaktadır. Bunlardan çevre iznine tabi olanların tamamı belgelendirilmiş, havaya emisyon salınımları denetlenmektedir, İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinden atıksuyu oluşanların tamamının atıksu arıtma tesisleri mevcuttur ve Çevre İzni olmaksızın atıksularını doğrudan alıcı ortama deşarj eden sanayi tesisi bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak da, İlimiz bu denli büyük ve farklı sektörlerde üretim yapan sanayi kuruluşlarını barındıran bir şehir olmasının yanı sıra  havası, suyu ve toprağıyla bütüncül olarak Ülkemizdeki en yaşanabilir kentlerin başında gelmektedir.

İl Müdürlüğü olarak çevreyi korumak adına yaptığımız özverili çalışmalar neticesinde; 2024 yılı Mart ayında Ulusal basında hepimizi gururlandıran bir haber yayımlanmıştır. Hava kalitesi teknoloji şirketi IQAir tarafından Dünya çapında 134 ülkenin hava kirliliği değerleri analiz edilmiş ve yayımlanan raporda İlimiz hava kalitesinin ülkemizin havası en temiz 5 ili arasında yer aldığı belirlenmiştir. Uluslararası çalışmalar da gösteriyor ki çevresiyle uyum içerisinde yaşayan bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Doğal kaynakların sınırlı olduğu, su kaynaklarının tükenmekte olduğu günümüz dünyasında, üretim süreçleri ile doğa arasındaki uyumu sağlamak için özenle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu ilke doğrultusunda; “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla birçok etkinlikle Türkiye Çevre Haftası’nı kutluyoruz. 

Bununla birlikte, bir proje olarak başlayan gerek ülkemizde gerekse Dünyada edindiği başarılar neticesinde ülkemizde artık bir yaşam felsefesi haline dönüşen Sıfır Atık Hareketi, İlimiz genelinde tüm paydaşlarımızın gayretleriyle çok başarılı bir konuma gelmiş bulunmaktadır. İl Müdürlüğü olarak Sıfır Atık uygulamasındaki başarımızı daha da arttırarak, gelecek nesillere doğa ile uyumlu ve daha yeşil yaşam sunmayı hedefliyoruz.

Birçok etkinlikle kutladığımız bu anlamlı haftada, daha sağlıklı, daha temiz ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla vatandaşlarımızı ve tüm paydaşlarımızı çevremize karşı göstermiş olduğu hassasiyeti hep birlikte arttırmaya davet ediyor, sizlerin ve tüm Eskişehirli hemşehrilerimin Türkiye Çevre Haftası’nı kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. ” ifadelerine yer vermiştir.

Tören, Müdürlüğümüzce İlimiz genelinde düzenlenen geleneksel “En Çevreci Biziz” Bilgi Yarışmasında birinci olan Melahat Ünügür Ortaokulu, ikinci olan İki Eylül Ortaokulu ve üçüncü olan Özel Atayurt Ortaokulu öğrencileri ile Atıktan Modaya Kostüm Yarışmasında birinci olan Mahmudiye 50. Yıl Anaokulu öğrencisi Aliye Nur DAĞTEKİN, ikinci olan Dumlupınar İlkokulu öğrencisi Eymen AKTAŞ, üçüncü olan Çifteler Anaokulu öğrencisi Zeynep Deniz GÜRGEN’e başarı belgelerinin verilmesinin ardından İlimizde Sıfır Atık Projesi’ni en iyi uygulayan kamu kurumları olan Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimliği ve Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş. ile Sıfır Atık Projesi’ni en iyi uygulayan sanayi kuruluşları olan Alp Havacılık San. ve Tic. A.Ş., ETİ Gıda San. ve Tic. A.Ş. ile Korel Elektronik San. ve Tic. A.Ş.’ye Teşekkür Belgelerinin takdimi ile son bulmuştur.

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar