3 Temmuz 2022 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TCDD, TSE İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

TCDD, TSE İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI
  • 18 Mayıs 2022 Çarşamba
  • 666 kez okundu

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile demiryolu araç ve vagonların uygunluk değerlendirme, teknik destek ve eğitim faaliyetleri kapsamında iş birliği protokolü imzaladı. İş birliği protokolüne TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş ile TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin imza attı. Akbaş, demiryollarında yüksek kaliteyi standart hâle getirdiklerini belirtti.

Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği kapsamında “Bakımdan Sorumlu Kuruluş (ECM)” olarak yetkilendirilen TCDD, demiryolu sektöründe ihtiyaç duyulacak uygunluk ve değerlendirme faaliyetleri, teknik destek ve eğitim çalışmaları için TSE ile iş birliği protokolü imzaladı. TCDD Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen “TCDD-TSE Uygunluk Değerlendirme ve Diğer Faaliyetler İçin İş Birliği Protokolü”ne, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş ile TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin imza attı.

İmza töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, demiryollarında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Sayıları 1000’e ulaşan çeken ve çekilen araçlar ile Türkiye’yi bir baştan bir başa demirağlarla ördüklerini hatırlatan Akbaş, “Demiryolu Araçları Tescil ve Sicil Yönetmeliği hükümlerine göre bu araçların tescil edilmesi zorunluluğu söz konusu. Demiryolu araçlarının tescil edilebilmesi içinde kurumun “Bakımdan Sorumlu Kuruluş (ECM)” belgesi olması şartı var. 15 Şubat 2022 tarihinde TCDD, “Bakımdan Sorumlu Kuruluş” olarak yetkilendirildi. Bu yetkimiz kapsamında gerçekleştireceğimiz iş ve işlemler konusunda, ülkemizin saygın kuruluşlarından TSE ile bir iş birliği protokolü imzalayarak yola koyulduk. Süreç sonucunda, bakım araçlarımız ve teknik altyapımız için şartların daha da geliştirilmesi ve kalite standartlarına göre belgelendirme yapılması için TSE ile iş birliği protokolü imzaladık. Protokolümüz inşallah hayırlara vesile olur.” dedi.

Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ise “Kadim bir devlet kuruluşumuzun çatısı altındayız.” diyerek başladığı konuşmasında protokolün önemine dikkati çekti. Prof. Dr. Aydın, “Demiryolu alanında yapacağımız iş birliğinin çok önemli bir fonksiyonu olduğunu düşünüyorum. Demiryolu esasında Osmanlı’dan günümüze bizim çok önemli meselemiz, en fazla konuştuğumuz konu. Cumhuriyet döneminde son 15-20 yılı göz ardı ettiğimizde en fazla ihmal ettiğimiz ulaştırma modu. Demiryolu kelimesinin geçtiği yerde kim devlet arıyorsa Devlet Demiryollarını arıyor. Devlet Demiryollarının marka değerinin, vatandaştaki algısını yıkmanız çok mümkün değil.  Biz bu çatı, şemsiye altında yapılacak bütün işlerin akreditasyonu ve belgelendirilmesi anlamında TCDD sayesinde uzmanlığımızı daha ileri seviyeye götürmek istiyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.
 

Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş ile TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, “TCDD-TSE Uygunluk Değerlendirme ve Diğer Faaliyetler İçin İş Birliği Protokolü”ne imza attı.

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar