17 Ağustos 2022 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yeteri Kadar Uyku Uyumamak Kilo Aldırıyor!

Yeteri Kadar Uyku Uyumamak Kilo Aldırıyor!
  • 29 Haziran 2022 Çarşamba
  • 369 kez okundu

Diyetisyen Burak Çetiner konu hakkında bilgiler verdi. 

 

Kilo almanın en temel sebebi alınan kalorinin, yakılan kaloriden fazla olmasıdır. Yani çok yiyip az hareket etmektir. Bunların yanında kiloyu büyük oranda etkileyen faktörler vardır. Bu faktörlerden biri uykudur. Uyku süresinin yeterli olması, kaliteli bir uyku uyunması sağlıklı bir kiloda olabilmek için oldukça önemlidir.  

Yetersiz uyku süresi insanları kilo almaya meyilli hale getiriyor. Yetersiz uyku süresi kandaki açlık hissi veren ghrelin hormonu seviyesini arttırıyor ve tokluk hissi veren leptin hormonu seviyesini azaltıyor. Beyine, ihtiyacı olmadığı halde besin alması gerektiği ile ilgili sinyal gidiyor. İştah artıyor. Bu yüzden kalori harcaması azalırken, kilo alımı gerçekleşiyor. 

Uykusuzluk vücudu strese sokuyor, kortizol hormonu salgısı artıyor. Fazla salgılanan kortizol hormonu bağışıklık sistemini baskılıyor, yüksek tansiyonu tetikliyor, kan şekerini yükseltiyor. Hücreleri insülin hormonuna karşı duyarsızlaştırarak insülin direncine sebep oluyor. Böylelikle tip-2 şeker hastalığının önü açılmış oluyor. Ayrıca fazla salgılanan insülin karın bölgesinde yağlanmaya yol açıyor. 

Yetersiz uyku süresi, uyanık olunan zaman dilimindeki vücut ısısını düşürüyor bu da bedenin daha az kalori harcamasına yol açıyor 

Uykusuzluk, uyanık olunan zaman diliminde halsiz ve yorgun hissettiriyor. Bu da hareket etme, fiziksel aktivite yapma isteğini azaltıyor. Daha az kalori yakılmasına yol açıyor. 

 Yetersiz uyku, beslenme kontrolü ve besin seçimini kötü etkiliyor. Gece geç saatlerde uyanık olmak yemek yemek için daha fazla zaman yaratıyor, sağlıksız atıştırmalık tüketmeye itiyor. Ayrıca yetersiz uyku duygusal açlığa yol açıyor, yüksek karbonhidrat içerikli besinlere yönlendiriyor. Bunun sonucunda karbonhidrat ve yağ metabolizmasında bozukluklar oluşuyor. 

Bunların sonucunda biyolojik ritme sadık kalarak , özellikle kuvvetli bir antioksidan olan melatoninin salınımının yüksek düzeyde olduğu 23-4 saatleri arasında , yeterli ve düzenli uyku uyunmalı. Hem sağlıklı bir bedene hem de sağlıklı bir kiloya sahip olabilmek için uyku düzenine dikkat edilmeli. Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev