2 Temmuz 2022 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ŞEHİR HASTANESİNDE HAYATLAR KURTARAN ORGAN BAĞIŞI

Beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları 5 kişiye umut oldu

Eskişehir 'de, trafik kazasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 38 yaşındaki Mustafa Korkut'un organları 5 kişiye nakledildi.

Hayatını kaybeden Mustafa Korkut'un annesi Yaşariye Korkut, hastane bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, iki çocuk babası oğlunun inşaatlarda işçi olarak çalıştığını söyledi.

Oğlunun 3 Mayıs'ta Eskişehir'in Alpu ilçesinde meydana gelen trafik kazasının ardından Eskişehir Şehir Hastanesine kaldırıldığını ifade eden anne Korkut, şöyle konuştu:

"Oğlum çok iyi bir evlattı. Onunla gurur duyuyorum. Organları ile 5 kişiye hayat verdi. Organ bekleyen çok kişi var. O nedenle insanlar organ bağışlasınlar. Nakil bekleyenler de yaşasın. Benim oğlum çok merhametli ve iyi bir çocuktu. Bir anne olarak içim yanıyor ama oğlumun organları başka insanlarda yaşıyor, bu sebeple mutluyum. Lütfen herkes organ bağışına destek olsun."

"Organ nakli tamamen gönüllülük esasına dayanıyor"

Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Sungur organ naklinin Türkiye'de sosyal bir problem olduğunu belirterek, ülke genelinde yaklaşık 28 bin organ nakli bekleyen hastanın bulunduğunu söyledi.
Organ bağışı yetersizliği nedeniyle her yıl 4 bin kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Sungur, şunları kaydetti:
"Organ nakli tamamen gönüllülük esasına dayanıyor ancak vatandaşlarımızın da empati yapması bu anlamda çok önemli. Karaciğer, böbrek, kornea, kalp ve akciğer nakli bekleyen insanlar var. Empati yapmak gerek. Bu anlamda zaman ayırarak hastaneleri ziyaret etmek bu tip hastalığı olan kişileri bizzat görerek, nakil öncesi ve sonrası durumlarını bizzat yaşayarak organ naklinin ne kadar önemli olduğunu anlarız. Bu anlamda Eskişehir Şehir Hastanesi kurulduğundan beri 117 beyin ölümü tespiti yapıldı 36'sının organları ailesi tarafından bağışlandı. Bizler elimizden geldiği kadarıyla organ bağışına katkı sunmaya çalışıyoruz. 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen Mustafa Korkut'un da organları 5 kişide hayat buldu. Aileye teşekkür ederiz. Hayatını kaybeden Korkut'a da Allah'tan rahmet dileriz."
Eskişehir Şehir Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Funda Günaydın ise aile ile yapılan gerekli görüşmelerin ardından, organları bağışlanan Mustafa Korkut'tan alınan organların kara yolu ile Ankara ve İstanbul'da nakil bekleyen 5 hastaya ulaştırıldığını, aynı gün içinde organ nakli ameliyatlarının başarılı bir şekilde yapıldığını kaydetti.

Türkiye genelinde çok sayıda organ nakli bekleyen insanın bulunduğuna dikkati çeken Günaydın, "Çok sayıda beyin ölümü tespiti yapıyoruz. Her aile hayatını kaybeden Mustafa Korkut'un ailesi gibi duyarlılık gösterirse çok mutlu oluruz. Çok sayıda hastanın hayata tutunmasını katkı sağlamış oluruz. Aile organlarının tamamını bağışladı. Hayatını kaybeden kişiden alınan karaciğer, sağ ve sol böbrek ile korneaları Ankara ve İstanbul'da nakil bekleyen 5 hastaya umut oldu."Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar