8 Şubat 2023 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Konya’da Temiz Enerji, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü Kuruldu

Türkiye’de iklim değişikliğini en derinden yaşayan illerin başında gelen Konya, bu alanda yürütülecek araştırmaları koordine edecek kurumsal bir yapıya kavuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesi üzerine yaptığı sunumda “İklim hedeflerimize yönelik bilimsel araştırmaları koordine etmek üzere, Konya’da TÜBİTAK Temiz Enerji, İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü’nü kuruyoruz.” dedi.

Enstitü, asli görevlerini yerine getirirken “birlikte geliştirme ve birlikte başarma” düsturu çerçevesinde ekosistemin tüm paydaşları ile birlikte çalışacak.

Temelleri İklim Şurası’nda atıldı

Enstitünün kurulma süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Konya’da bu yılın Şubat ayında düzenlenen İklim Şurası ile başladı. Şura sonrasında, bilim ve teknoloji odağında alınan kararların takibi için bir enstitünün kurulması gerektiği fikri olgunlaştı. Konya’da  iklim değişikliği ile mücadele ve uyuma yönelik yerel aktörler arasındakibirliği ve sinerji; ulusal seviyede koordinasyon merkezi haline gelmede önemli bir rol oynadı.  Bakan Varank ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yönlendirmeleriyle kurulum çalışmaları başlatıldı.

Yenilikçi Ürün ve Çözümler

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu’nun uygunluk görüşü de alınarak kurulan enstitü; iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konusunda üniversite, kamu araştırma merkez ve enstitülerinde oluşan bilgi birikimi ve teknolojilerin Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ürün ve çözümlere dönüştürülmesini sağlayacak.

Odak Alanlar

Enstitü; üç temel alana odaklanacak. Bunlar yenilebilir ve temiz enerji (güneş, rüzgâr, jeotermal enerjileri ve hidrojen başta olmak üzere), iklim değişikliği odaklı gelecek senaryoları ve iklim değişikliğinin ekonomik ve sosyolojik yansımaları gibi sosyal politikalar araştırmaları olarak belirlendi.

Kararları Takip Edecek

Ekosistemde bulunan tüm paydaşlarla birlikte çalışacak olan enstitü; kamu, akademi ve özel sektörbirliğine önem verecek. İklim Şurası’nın bilim ve teknoloji bağlamında aldığı kararların takibini yapacak. İklim Kanunu’na yönelik çalışmalara katkı verecek.

Yetkinlik Merkezleri

Enstitünün faaliyet gösterdiği her bir araştırma alanında ulusal seviyede yol haritası ve planlama çalışmaları için “yetkinlik merkezleri” oluşturulacak. Yetkinlik merkezleri, tematik alanlarda ekosistemdeki üniversite araştırma laboratuvarları, özel sektör Ar-Ge merkezleri ve girişimciler ile kamu araştırma birimlerinde yürütülen çalışmaların eşgüdümünü sağlayacak.

Ar-Ge’nin Ticarileşmesi

Enstitü, yapılan Ar-Ge’lerin ticarileşmesine de yoğunlaşacak. Bu amaçla teknoloji doğrulama çalışmalarının gerçekleştirileceği büyük çaplı saha gösterimi ve pilot üretim faaliyetlerini koordine edecek. Bu sayede geliştirilen teknolojiler, model ve yaklaşımlar sektörün ihtiyaçları doğrultusunda “birlikte geliştirme platformları” ile uygulamaya alınacak.

Genç Araştırmacılara Burs İmkanı

Alanında yetkin araştırmacılar, enstitü bünyesinde görevlendirilecek. İklim değişikliği alanında çalışan genç araştırmacılar için burs verilecek.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev