8 Şubat 2023 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hal Camii’ni Yıkmayı Kafaya Koymuşlar: Yenisi Yapılmadan Yıkılmayacak (mış)

Hal Camii’ni Yıkmayı Kafaya Koymuşlar: Yenisi Yapılmadan Yıkılmayacak (mış)
  • 5 Aralık 2022 Pazartesi
  • 1180 kez okundu

Eskişehir'in yeşili ile dikkat çeken ve ulusal medyada da "Sarmaşıklı Cami" diyerek söz edilen Hal Camisinin yıkılacağı haberi haftasonu sosyal medya da bomba etkisi yaptı. Bir çok Eskişehirli yıkılmak istenen camiye sahip çıkarken, Çarşamba günü Hal Cami önünde "Camime Dokunma" eylemi yapılacak. 

Gelen tepkiler sonrasında Tepebaşı Belediyesinden "özrü kabahatinden beter" denilecek bir tarz da açıklama yapıldı. 

Tepebaşı Belediyesi'nden Hal Camii açıklaması: "Hal Camii'nin fabrikalar bölgesindeki yerine inşa edilmeden yıkılması kesinlikle söz konusu değildir"

Tepebaşı Belediyesi'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Eğitim Bir-Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Akar yaptığı açıklamada Hal Camii’nin Tepebaşı Belediye Meclisi tarafından yapılan İmar Planı değişikliğiyle yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olduğu iddialarına cevap verme zorunluluğu doğmuştur. Keşke Akar ortaya bu mesnetsiz iddiaları atmadan önce belediyemizden bilgi almayı tercih etseydi. Söz konusu Hal Camii, 1998 onaylı İmar Planında yol ve konut sahasına isabet etmektedir. Yine 2000 tarihli ve 2004 tarihli 1/1000 ölçekli imar planında yol ve konut sahasına isabet etmektedir. 2022 yılı 1/5000 ölçekli revizyon imar planında yol ve ticaret konut turizm alanına isabet etmektedir. Ayrıca Hal Camii’nin kendisine ait tapusu da bulunmamaktadır. Buna rağmen söz konusu caminin fabrikalar bölgesindeki yerine inşaa edilmeden yıkılması kesinlikle söz konusu değildir. Bilgi sahibi olmadan Eskişehir halkına yanıltıcı bir şekilde bilgi vermek, eğitimci bir şahsa özellikle yakışmamıştır. Eskişehir kamuoyunun bilgisine, saygılarımızla sunarız.”
Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev