18 Mayıs 2022 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

VERİMLİ TOPRAKLARIMIZ YOK OLMASIN

Yakın zamanda, Osmangazi Üniversitesi karşısında Sümer mahallesinin bitiminde Kızılyer olarak anılan mevkiide inşaat çalışmalarının başladığını  görmekteyiz. 

Adı geçen bölgenin toprakları;  tarımsal açıdan verimli, 1. sınıf tarım arazisi vasfında olduğundan  5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na uygun olarak, koruma altına alınmakta mı?

Merak ediyoruz? 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu olarak önerimiz ve beklentimiz; toprağın kırmızı renkli olmasından dolayı Kızılyer denilen, buradan çıkarılan verimli toprağın şehrimizin tarımsal bakımdan verimliliği düşük olan bölgelerindeki toprak ile karıştırılarak değerlendirilmesi ve yok olmasının engellenmesidir.  

Bu hususta; gerek  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, gerekse diğer belediyelerimizin duyarlı olduğu düşüncesindeyiz. 

Bitkisel üretim amacıyla 50 santimetrelik toprak parçasının yaklaşık 1000 yıl gibi zaman diliminde oluştuğu düşünülürse, konunun ne kadar önemli ve hassas olduğu ortaya çıkar. 

Covid-19 tüm insanlığa gösterdi ki; kendi kendine yetebilen ülkeler ayakta kalabileceklerdir. 

İnsanın en temel hakkı olan yaşam hakkı; temiz hava, temiz su, temiz gıda ve temiz toprak ile sağlanabilir. 

Ülkemizde tarıma uygun alanlar ciddi tehditler altındadır. Birinci sınıf tarım arazilerinin miktarı hem  şehrimizde, hem de ülkemizde yeterli düzeyde olmadığından, korunmaları hayati önem arz etmektedir.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu olarak; özellikle şehrimiz genelinde Kızılyer gibi verimli toprak yapısında olan arazilerin, tarım dışında farklı amaçlar için kullanılması söz konusu olduğu taktirde, belirttiğimiz hususun dikkate alınmasını özellikle vurguluyoruz!

 

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
ESKİŞEHİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU ADINA
BAŞKAN LEVENT ÖZBUNAR   Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar